Filtry pro rekuperaci
PROČ JSOU VZDUCHOVÉ FILTRY V REKUPERAČNÍCH JEDNOTKÁCH DŮLEŽITÉ
A) CHRÁNÍ NAŠE DÝCHACÍ CESTY
Kvalitu přiváděného vzduchu můžete částečně ovlivnit typem zvoleného filtru pro přívod, v případě zdravotních problému (alergie, astma atd.) jednoduše pustíte do domu tak čistý vzduchu, jaký pro svá plíce potřebujete)
B) CHRÁNÍ REKUPERÁTOR A OSTATNÍ ČÁSTI JEDNOTKY
Rekupační jednotka by bez kvalitní filtrace těžko přežila více než pár týdnů, ucpaný rekupeátor, poškozená ložiska apod. jsou výsledkem nedbalé péče o filtry v rekuperační jednotce.
C) CHRÁNÍ ČISTOTU PŘÍVODNÍHO POTRUBÍ
Pokud se dobře staráte o filtry, Vaše jednotka je jako zrcadlo, tak se nemusíte bát ani hygieny přívodního potrubí. Interval čištění přívodního potrubí tak můžete proloužit až o několik let.
Výměna filtrů u rezidenčních rekuperačních jednotek
Všechny filtry v jednotce by se měly měnit přibližně každých 2-6 měsíců. Interval závisí na okolních podmínkách. Jednotka by měla být v trvalém provozu. Pokud nedochází k výměně vzduchu, na povrchu filtrů by se mohli množit mikrobi. Pokud by bylo zařízení odpojeno na delší dobu, pak je nutné filtry vyměnit. Všechny typy jednotek mají dnes funkci signalizace pro interval výměny filtru.
Kde koupit filtry a kolik stojí?
Ke všem námi nabízeným větracím jednotkám s rekuperací tepla Vám nabízíme filtry a filtrační tkaniny. Filtrační tkaniny jsou vhodné do filtrboxů i do vzduchotechnických jednotek. V případě, že jste v našem výběru nenalezli Vámi hledaný produkt rádi Vám ho individuálně naceníme.
Zde si pohodlně vyberte vhodný filtr na našem eshopu podle typu jednotky nebo stupně filtrace.
(https://www.luftuj.cz/filtry/)
Jak vypadá vzduchový filtr v rekuperační jednotce po několika měsících?
Filtry rekuperační jednotky pro rodinný dům po 2 měsících provozu - vlevo filtr G4 a M5 přívodní, nahoře G4 odvodní a vpravo pro porovnání nová čistá sada.
Třídy filtrace aneb jaký filtr vybrat
G3+G4 |
Účinné proti pylu a zvířenému prachu - základní filtrace - dostatečná pro odvodní filtr (směr z domu před rekuperátorem) a často i přívodní filtr pokud nejste alergici, astmatici atd. |
F5+F6 novější označení M5 + M6 |
Málo účinné proti sazím, olejové mlze a tabákovému kouři a kouři z technologických procesů, částečně účinné proti výtrusům a bakteriím. Filtry jsou vhodné pro přívodní vzduch (často jako druhá filtrace za G3 nebo G4). Filtry mohou být ve formě tkaniny. |
F7 |
Účinné proti bakteriím, výtrusům, částečně účinné proti sazím, olejové mlze, tabákovému kouři, kouři z technolog. provozů. Filtry vhodné pro přívodní vzduch (často jako druhá filtrace za G3 nebo G4). Filtry nejsou obvykle vyráběny ve formě tkaniny, nejčastěji jsou i s rámečky. Ideálně osadit jako kapsové nebo skládané. |
F8+F9 |
Velmi účinné proti sazím, olejové mlze, tabákovému kouři, kouři z technologických procesů, bakteriím. V residenčním sektoru (rekuperační jednotky pro rodinné domy atd.) se tyto filtry běžně nepoužívají. |
Obecně doporučujeme filtry G4 pro přívod i odvod. V případě pobytu alergika nebo astmatika doporučujeme rozšířit filtraci o další stupeň, nejčastěji F5 (M5) nebo F7 . Pokud jednotka neumožňuje dvojí filtraci, je možné předsadit speciální filtrační box, kde umísťujeme filtr G4 a jemnější filtr vkládáme do jednotky.
Pokud bojujete i s pachy lze použít i uhlíkový filtr, který podle typu znečištění ovšem může ale nemusí pomoci.
Filtry ve Vaší jednotce mají možná starší označení, proto zde uvádíme porovnávací tabulky pro lepší přehlednost:
Srovnávací tabulka tříd filtrace podle různých norem:
Zdroj: http://www.elektrodesign.cz/web/cs/web/ke-stazeni/teorie-vztahy-vzorce
Nová norma:
Smogová situace a polétavý prach?
Prach vzniká neustále. Vzniká v interiéru, ale především v exteriéru. Prachové částice se nám celý život usazují v dýchacích cestách. Částice menší než 10 µm (PM10) se mohou usazovat v průduškách a způsobovat vážné zdravotní problémy. Částice navíc často obsahují adsorbované karcinogenní sloučeniny. Inhalace PM10 poškozuje hlavně kardiovaskulární a plicní systém. Dlouhodobá expozice snižuje délku dožití a zvyšuje kojeneckou úmrtnost. Může způsobovat chronickou bronchitidu a chronické plicní choroby. Znečištění prachovými částicemi v současnosti patří k hlavním problémům kvality ovzduší v České republice, na to reagovala nedávno i vláda se zpřísňujícím nařízením, které např. omezuje vjezd automobilů do měst.
V rámci projektu Clear Air For Europe provedla Holandská agentura pro hodnocení životního prostředí výzkum ve 30 velkých evropských městech. Z hlediska znečištění ovzduší prachem vyhodnotila jako nejhorší situaci v Praze. Ostravsko a Karvinsko jsou další oblasti, kde jsou limitní koncentrace často překračovány…
Prachové částice PM10 přitom zachytávají i ty nejzákladnější filtry (G4), minimálně tyto filtry jsou nyní obsaženy ve všech větracích jednotkách s rekuperací tepla!
Poslední editace: 10.3.2019