Využití tepla od krbu pomocí rekuperační jednotky
Nemálo z vás se dotazuje, resp. chce vyřešit problém, jak nejlépe rozvést přebytečné teplo od krbu v rodinném domě. Krb je obvykle umístěn v obývacím pokoji, kde hrozí přehřívání, obzvlášť v pasivních domech. Pro rozvod není třeba kupovat hlučné ventilátory a nečistitelné potrubí, které někteří dodavatelé doporučují. Lze pro tento účel využít i rekuperační jednotku.
Základní podmínky pro úspěšnou instalaci:
- prostor pro potrubí SPIRO s větším průměrem (125, 160, 200mm) + zajištění nehořlavosti okolí
- vzdálenost jednotka – krb není příliš velká
- větrací rekuperační jednotka podporuje zónovou regulaci nebo cirkulaci vnitřního vzduchu, lze ovšem využít i ovládání servopohonu jiným řízením
- prostor pro směšovací klapku a případný servisní otvor pro čištění
Doporučované řešení A – běžná pasivní větrací rekuperační jednotka:
Na odvodní větev (z domu k jednotce) se za tlumičem nainstaluje směšovací klapka (např. MSKM MIX) se servopohonem. Hlavní trasa vede ke koupelnám, WC, kuchyni, šatnám atd. Druhá trasa vede ke krbu. Tu budeme mít většinu času přivřenou a otevřeme ji jen v případě potřeby - užívání krbu.
Na jednotce v týdenním režimu nebo manuálně nastavíme spuštění odtahu od krbu (aktivace zóny). Takovou regulaci nabízí např. jednotky Atrea Duplex s regulací RD5 (nově aM). Jde tedy o řešení, kdy je ohřátý vzduch vháněn do rekuperátoru a ten z velké části předá teplo přívodnímu čerstvému vzduchu, který je rozváděn do celého domu. Jelikož rekuperátor nevrací zpět 100 % tepla, část tepla je vyfouknuta z domu pryč. I přes cenu této ztráty tepla je to někdy jediný možný způsob, jak přebytečné teplo od krbu rozvést, bez větších zásahů do podhledů atd.
Na příkladech našich projektů níže je znázorněno možné vyřešení situace.
Příklad řešení č. 1:
Příklad řešení č. 2:
Doporučované řešení B– větrací rekuperační jednotka s cirkulací:
Jedná se o účinější řešení. Teplý vzduch od krbu je veden až do jednotky, která má více hrdel. Jednotka má možnost zvolit si, zda vzduch cirkuluje po domě a efektivně rozvádí teplo nebo zda je v běžném módu rekuperace. Tyto jednotky lze často dovybavit tepelným čerpadlem pro chlazení i dohřev.
Toto umožňují např. Rekuperační jednotky typu DUPLEX RA5 s pěti hrdly. Cirkulaci umožňuje např. i Jablotron Futura.
zdroj: www.atrea.cz
Doporučované řešení C - cirkulace u jednotek DUPLEX EC5/ECV5
V tomto případě je popsána možnost cirkulace u jednotek DUPLEX EC5/ECV5 s použitím směšovací klapky (např. TKR LM24) osazené servopohonem na sání čerstvého vzduchu z exteriéru. Vedlejší trasa ze směšovací klapky vede ke krbu (ideálně v pozinkovém potrubí SPIRO) a je zakončena koncovým prvkem odolným vůči teplu (např. mřížka GAC 300x100).
Ovládání směšovací klapky je provedeno pomocí externího spínače. Při sepnutí spínače se uzavře odvod z interiéru a výfuk do exteriéru. Jednotka tedy nevětrá ale cirkuluje a distribuuje přebytečné teplo od krbu po domě.
Možnost použití výměníku tepla
Na co si dát pozor:
- na vysoké teploty - vzduch nelze nasávat z krbové vložky- příliš vysoká teplota. Je potřeba dbát na teplotní odolnost všech prvků systému včetně jednotky. Doporučujeme opravdu směšovat nepřepínat větve ON/OFF. Teplota u stropu nad běžným krbem dosahuje často výrazně nad 100°C.
- ke krbovému tělesu vždy přiveďte vlastní spalovací vzduch mimo rekuperační systém. Obvykle čytřhranné potrubí pozink. I to lze regulovat např. klapkou se servopohonem.
- při odtahu většiny vzduchového množství z obývacího pokoje se vytváří větší podtlak, který nemusí být tak lehce vyrovnáván jako při bežném provozu. Doporučujeme si pohlídat otevřené dveře do ostatních přetlakových místností / chodby, aby se podtlak snížil a při přikládání do ohně nedošlo k úniku zplodin do obývacího pokoje. Případně lze pro přiložení do krbu funkci ( A zóna a nebo B cirkulace) na chvíli deaktivovat.
- čištění systému – nasávací mřížku u krbu a potrubní rozvod je nutné čistit
- nezapomeňte na kabeláž mezi jednotkou a servopohonem. Servopohon vyberte dle typu řízení (jednotka atd.)
Co lze doplnit pro větší komfort při použití krbu:
- tlačítko přetlak – jednotka více vzduchu přivádí než odvádí. Projeví se lepším tahem komína při zapalování. Lze nastavit s časovým doběhem podobně jako boost.
- filtrační box s vyšší tepelnou odolností, který vám ušetří peníze při výměně filtrů v jednotce
- dle typu jednotky lze řešit spínání čidlem pokojové teploty
Použité komponenty v uvedených příkladech:
Potrubí SONO - lze použít i SPIRO pro lepší čistitelnost
Zveřejněno dne: 18.5.2020
Autoři článku: Ing. Pavla Skalická, Ing. Tomáš Trávníček - Luftuj s.r.o.